6. Vartojantį paauglį išduodantys požymiai – stebėkite pokyčius

Atminkite, šie požymiai nėra garantija, kad vaikas vartoja psichoaktyviąsias medžiagas. Išmintingi tėvai turi gebėti pastebėti juos, bet nedaryti skubotų išvadų ir tinkamai pasikalbėti su vaiku.

  • Nuotaikos svyravimai. Paauglystėje nuotaikos svyravimai įprastas reiškinys, tačiau psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas juos gali smarkiai padidinti. Kai paauglys grįžta namo po nakties, praleistos su draugais, atkreipkite dėmesį į elgesį ir nuotaiką. Ar jis garsiai ir nemandagiai kalba, o gal isteriškai juokiasi? O gal jis staiga tapo niūrus, uždaras ir neįprastai nuvargęs?
  • Melas. Gal Jūsų paauglys negali tiksliai papasakoti, ką ir su kuo veikia, kodėl neatlieka paskirtų darbų. Gal jis atsisako duoti telefono numerį draugo tėvų, kurie, anot jo, bus namuose vykstant vakarėliui. Arba jis grįžo namo vėliau, negu buvote sutarę, ir beria begalę pasiteisinimų, kodėl užtruko.
  • Nebeįdomu. Anksčiau buvęs geras mokinys dabar mokosi prasčiau, nors akivaizdžios priežasties nematote. Vaikas tvirtina, kad nieko nenutiko, bet jis nelanko pamokų, skiria mažiau laiko namų darbams ir mėgstamai veiklai. Jums skambina mokytojai, treneriai, teigdami, kad vaikas nebelanko pamokų, būrelių, arba atėjęs neberodo susidomėjimo.
  • Susipažinkite su draugais. Atkreipkite dėmesį, ar Jūsų vaiko draugai nėra vyresni, mažiau tėvų prižiūrimi ir rečiau lankantys mokyklą. Paauglys tokius savo draugus gali matyti kaip „kietesnius“. Stebėkite šiuos draugus, kad jie nepadarytų Jūsų paaugliui žalos.